Jakie są sposoby na elektryzowanie się włosów?
Elektryzujące się włosy to zmora kobiet szczególnie w okresie zimy, kiedy z szafy wyciągamy wełniane szaliki, grube czapki i ciężkie swetry. Na szczęście istnieją sposoby i kosmetyki, które pozwalają uporać się z tym problemem. Jakie? Sprawdź!
Przyczyny elektryzowania się włosów
Za elektryzowanie się włosów odpowiada czysta fizyka. Każdy ze szkoły pamięta doświadczenie z linijką lub balonem, które potarte wełnianą tkaniną przyciągały skrawki papieru. Linijka o ujemnym ładunku przyciąga naładowane dodatnio (lub bez określonego ładunku) skrawki papieru. Tak działa elektrostatyka. Różnica między wspomnianym eksperymentem a naszymi włosami polega na tym, że te ostatnie same w sobie są naelektryzowane dodatnio, a w wyniku tarcia stan ten jeszcze bardziej się potęguje. Cząsteczki dodatnie działają odpychająco i dlatego włosy rozdzielają się od siebie lub lgną do naładowanych ujemnie przedmiotów, na przykład do plastikowego grzebienia.
Tyle teorii, ale jak przezwyciężyć elektryzowanie się włosów w praktyce? Z pomocą przychodzi właściwa pielęgnacja, odpowiednia technika mycia i suszenia oraz kosmetyki intensywnie nawilżające, gdyż na elektryzowanie się najbardziej narażone są przesuszone i wysokoporowate włosy.
Sposób na elektryzowanie się włosów w twojej łazience
Aby pokonać elektryzowanie się włosów i zapobiec temu zjawisku w przyszłości, musisz przyjrzeć się temu, w jaki sposób o nie dbasz każdego dnia. Chodzi przede wszystkim o technikę mycia, suszenia i rozczesywania włosów. To najważniejsze zabiegi, które prawidłowo wykonane sprawią, że pożegnasz naelektryzowane kosmyki.
Zacznij już na etapie mycia – zastosuj letnią, nie za gorącą wodę. Na sam koniec włosy możesz opłukać zimnym strumieniem wody, co spowoduje zamknięcie łusek włosowych i w efekcie mniejsze elektryzowanie. Zamiast w ręcznik zawiń głowę w mniej elektryzującą… bawełnianą koszulkę.
Chłodne powinno być także powietrze suszarki (najlepiej z funkcją jonizacji, która pomaga neutralizować dodatni ładunek włosów). Unikaj stylizacji na ciepło, a kiedy jest konieczna, zabezpieczaj włosy dociążającymi kosmetykami termoochronnymi.
Ostatni zabieg, któremu warto się przyjrzeć, to rozczesywanie. Najlepiej używaj do tego szczotek z naturalnym włosiem lub drewnianych grzebieni z szerokim rozstawem zębów. Unikaj plastikowych szczorek.
Tricki na elektryzowanie się włosów
Problem elektryzujących się włosów oprócz odpowieniej pielęgnacji mogą pokonać również doraźne metody. Jeśli po zdjęciu czapki lub swetra twoje włosy zaczęły żyć własnym życie, łatwo poskromisz je wygładzając fryzurę pokremowanymi dłońmi. Tłusty kosmetyk dociąży kosmyki i zniweluje naelektryzowanie.
Unikaj syntetycznych ubrań i tkanin. Nie oznacza to, że zimą powinnaś zrezygnować z czapki. Wystarczy, że po praniu wymoczysz ją dokładnie w płynie do płukania i zastosujesz spray antystatyczny. W ciągu dnia staraj się nie dotykać niepotrzebnie włosów – dłonie również mogą je naelektryzować. Doraźnie pomoże także nawilżanie powietrza w pomieszczeniach, w których przebywasz. Wystarczy w pokoju położyć wilgotny ręcznik na kaloryferze. Możesz również zainwestować w nawilżacz powietrza. Zimą zbawiennym zabiegiem dla twoich kosmyków może okazać się także olejowanie włosów. Dbaj o ich nawilżenie – nie tylko od zewnątrz, ale i od środka.
Skuteczny sposób na elektryzowanie się włosów to połączenie właściwej pielęgnacji, odpowiedniej stylizacji i zastosowania kilku sprytnych patnetów. Dzięki temu twoje włosy pozostaną na swoim miejscu nawet po zdjęciu czapki czy zimowego swetra. Co więcej, zabiegi zapobiegające elektryzowaniu się włosów przyczynią się także do odżywienia, wzmocnienia i nawilżenia włosów – tym bardziej warto poświęcić im czas na intensywną pielęgnację.