Cera wrażliwa, naczynkowa i alergiczna - pielęgnacja, najlepsze kosmetyki

Cera wrażliwa – jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja wrażliwej skóry?

Wrażliwa cera daje się we znaki szczególnie latem, kiedy promienie słoneczne podrażniają delikatną, kruchą skórę, czyniąc ją zaczerwienioną i tkliwą. Jej pielęgnacja powinna zatem skupić się na łagodzeniu i kojeniu podrażnień, a także wzmocnieniu kruchych naczynek, gdyż cera wrażliwa i naczyniowa bardzo często idą ze sobą w parze. Pielęgnacja cery wrażliwej powinna być kompleksowa i przemyślana – sam krem nie wystarczy! Radzimy, jak zadbać o wrażliwą skórę latem (i nie tylko)!

Cera wrażliwa - pielęgnacja
123RF

Wrażliwa cera – czyli jaka?

To, czy jest się wrażliwcem czy nie, po prostu wie się intuicyjnie. Nic tak nie psuje samopoczucia jak reaktywna cera, która reaguje zaczerwieniem, uczuciem ściągnięcia i pieczeniem na skutek czynników atmosferycznych (silne słońce, wiatr), zanieczyszczeń czy kosmetyków (wrażliwcom mogą szkodzić nie tylko mocne peelingi, ale nawet – kremy do codziennej pielęgnacji czy kosmetyki kolorowe). Cera wrażliwa to zazwyczaj cera naczynkowa i alergiczna, dlatego jeśli na Twojej buzi zauważasz rozszerzone, popękane naczynka lub alergicznie reagujesz na większość kosmetyków – z pewnością warto zastosować zasady pielęgnacji cery wrażliwej, by złagodzić podrażnienia i przynieść skórze ukojenie.

Cera wrażliwa a składy kosmetyków  – na co zwrócić uwagę?

Na drogeryjnych półkach znajdziesz mnóstwo produktów z etykietą „cera wrażliwa i naczyniowa” lub „cera sucha i wrażliwa” czy nawet „cera wrażliwa, alergiczna, z AZS”. Jednak nie sięgaj po pierwszy lepszy kosmetyk – odwróć piękne opakowanie i poszukaj składu – to w nim tkwi skuteczność (lub jej brak) danego kosmetyku. Na jakie składniki zwracać uwagę? Przede wszystkim na to, czy produkt zawiera substancje przeciwzapalne i łagodzące podrażnienia, takie jak: alantoina, d-panthenol, żel z aloesu. Niezwykle cenne dla wrażliwców są emolienty – sięgaj po produkty zawierające oleje (np. jojoba, kokosowy, makadamia), skwalan, masło shea.  Wybieraj kosmetyki z wyciągiem z róży lub rumianku, które pozytywnie wpływają na wrażliwą cerę, a dodatkowo dają przyjemny, naturalny zapach kosmetykom. Stosuj lekkie formuły – zamiast żelu myjącego warto wybrać piankę, a zamiast toniku – mgiełkę tonizującą. Jak krem – to tylko lekki i koniecznie z filtrem (jesienią wystarczy SPF 20, latem postaw na wysoki faktor: SPF 30 lub SPF 50) – ochroni Cię przed podrażnieniami, pękaniem naczynek oraz przebarwieniami. Chcąc oczyścić twarz peelingiem, pamiętaj by sięgnąć po peeling enzymatyczny.

Cera wrażliwa – jakich składników unikać?

Wrażliwa skóra nie lubi barwników, sztucznych substancji zapachowych, parabenów, SLS-ów, etanolu czy substancji o działaniu wybielającym. Zbyt duża zawartość składników aktywnych również może mieć za mocne działanie dla wrażliwej cery, dlatego pamiętaj, że więcej nie znaczy lepiej – stawiaj na delikatne składniki i kosmetyki z możliwie prostym składem. Ich skuteczność będzie opierać się na długofalowym działaniu, jednak cierpliwość z pewnością się opłaci.

Pielęgnacja cery wrażliwej krok po kroku

Jeśli uważasz, że dobry krem wystarczy – nic bardziej mylnego. Zawsze pierwszym etapem pielęgnacji jest oczyszczanie – niezwykle istotne dla wrażliwców. W przypadku cery reaktywnej i skłonnej do podrażnień warto postawić na bardzo delikatne formuły, które nie będą wymagały pocierania naskórka, dlatego zamiast gęstego mleczka do demakijażu postaw na łagodny płyn micelarny lub olejek do demakijażu o dobrym składzie. Czas na oczyszczanie właściwe – my polecamy Wam piankę do mycia twarzy Alkemie Foa-m my god!, o ultrałagodnej formule i świetnym składzie, jest bardzo wydajna i leciutka jak chmurka – ma u nas dodatkowy plus za przyjemność, która towarzyszy myciu twarzy. Ważna sprawa – nie myj buzi w gorącej wodzie – sprzyjać to będzie podrażnieniom i rozszerzeniu naczynek, dlatego letnia lub nawet chłodna woda to zdecydowanie lepszy wybór. Po umyciu twarzy pamiętaj, żeby ją odpowiednio osuszyć. Co to znaczy? Nie pocieraj jej ręcznikiem, a jedynie delikatnie przykładaj go do skóry minimalnie dociskając. Zamiast szorstkiego ręcznika możesz zaopatrzyć się w jednorazowe bawełniane ściereczki i to nimi osuszyć twarz – to dobry patent dla bardzo wrażliwych twarzy. Jeśli chcesz dogłębnie oczyścić skórę zapomnij o peelingach drobno- i gruboziarnistych, zdecydowanie lepszym (i jedynym słusznym!) wyborem będzie peeling enzymatyczny, który nie będzie ścierał naskórka mechanicznie, a łagodnie złuszczy co trzeba 🙂 Czas na przywrócenie cerze właściwego pH czyli tonizowanie. Zrezygnuj z toniku na bazie alkoholu, postaw na delikatne formuły – doskonale sprawdzą się mgiełki tonizujące i hydrolaty. Na zakończenie pielęgnacji – krem. Tu skup się przede wszystkim na łagodnych kosmetykach emolientowych, nawilżających. Dobrze, gdy krem będzie również wzmacniał naczynka i obowiązkowo chronił przed promieniami UV odpowiednim filtrem – wśród kremów dla wrażliwców szczególnie polecamy ofertę marek: Iwostin, Allerco i Avène – koniecznie zapoznajcie się z ich propozycjami! Swoją codzienną pielęgnację możesz 1-2 razy w tygodniu wzbogacić o maseczkę do twarzy, jej zadaniem będzie ukoić podrażnienia, wyciszyć skórę i odpowiednio ją nawilżyć.

Najlepsze kosmetyki do cery wrażliwej – test redakcji!

Wybrałyśmy dla Was kosmetyki, które przetestowałyśmy na ekstremalnie wrażliwych twarzach – polecamy je z czystym sumieniem! Sprawdźcie!

Cera wrażliwa - pielęgnacja
materiały prasowe

od lewej: 1. Iwostin CAPILLIN – lekki wzmacniający krem na naczynka SPF20, cena ok. 35 PLN; 2. Orientana – peeling enzymatyczny Kali Musli, cena: ok. 49 PLN; 3. Nuxe Very Rose – łagodząca woda micelarna 3w1, cena ok 68 PLN.; 4. Pharmaceris – oczyszczająco kojąca mgiełka antybakteryjna, cena ok. 25 PLN; 5. Avene – krem do skóry suchej i bardzo suchej – wysoka ochrona SPF 50, cena ok. 70 PLN ; 6. Allerco – krem emolientowy nawilżający, cena ok. 20 PLN; 7. Vianek – łagodząca maseczka do twarzy do cery podrażnionej, cena ok. 6 PLN/saszetka; 8. Alkemie Foa-m my god! – delikatna pianka do mycia twarzy, cena ok. 95 PLN

Jakie kosmetyki dla wrażliwej cery dodałybyście do naszego zestawienia?

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies (naszych oraz naszych zaufanych partnerów: Google, Facebook, Disqus) i podobnych technologii w celu świadczenia usług, dostosowania strony do indywidualnych preferencji użytkowników oraz w celach statystycznych, analitycznych i reklamowych. Korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia.
Wyrażam zgodę
Zaciekawił Cię
nasz artykuł?
Zapisz się do newslettera
i bądź na bieżąco!
Powiadomimy Cię o gorących nowościach kosmetycznych oraz najmodniejszych trendach makijażowych, jako pierwsza dowiesz się o publikacji rzetelnych recenzji, ciekawych artykułów i wielu przydatnych porad urodowych, nie przegapisz konkursów z atrakcyjnymi nagrodami!