Jak określić porowatość włosów? Podpowiadamy!
Czy wiesz jak sprawdzić porowatość swoich włosów i dobrać odpowiednią pielęgnację w zależności do ich rodzaju? Jeśli nie – pomożemy! Sprawdź, jak zrobić test porowatości włosów!
Porowatość włosów – co to jest?
Porowatość włosów to nic innego, jak określenie ich struktury. Kryterium to pomaga dobrać pielęgnację właściwą dla danego rodzaju włosów i przewidzieć efekty niektórych zabiegów fryzjerskich (stylizacja, farbowanie). Twoje kosmyki mogą mieć niską, wysoką lub średnią porowatość – wszystko zależy od budowy włosów, a dokładniej tego, jak łuski włosa układają się wzdłuż jego kory.
Włosy niskoporowate – cechy i pielęgnacja
Jeśli masz włosy niskoporowate oznacza to, że łuski włosa ciasno przylegają do kory. Są to włosy zdrowe, błyszczące nawilżone – takie, które nie wymagają nadmiernej pielęgnacji, ale uwaga – łatwo je obciążyć. Są też odporne na stylizację.
Jeśli jesteś posiadaczką takich włosów, powinnaś zadbać o to, by wybierać kosmetyki pozbawione silikonów i składników filmotwórczych. Dzięki temu twoja fryzura będzie wyglądać świeżo, a włosy nie będą się nadmiernie przetłuszczać. W pielęgnacji włosów przetestuj oleje: kokosowy, palmowy czy arganowy.
Włosy wysokoporowate – cechy i pielęgnacja
Włosy wysokoporowate to przeciwieństwo tych o niskiej porowatości. W tym przypadku łuski włosa są znacznie oddalone od jego kory i nie są regularnie ułożone. Jeśli twoja fryzura jest niesforna, kosmyki puszą się i trudno je nawilżyć – masz włosy wysokoporowate. Ten typ włosów mają również posiadaczki kręconych włosów oraz te dziewczyny, których włosy są podatne na wilgotność powietrza. Jeśli nie zadbasz odpowiednio o włosy wysokoporowate, będą szorstkie, matowe, nieodporne na zniszczenia. Mamy dobrą wiadomość – odpowiednia pielęgnacja włosów czyni cuda – może obniżyć porowatość włosów i poskromić niesforne kosmyki. W codziennej pielęgnacji włosów wypróbuj oleje: lniany, z pestek winogron czy macadamia.
Włosy średnioporowate – cechy i pielęgnacja
Łączą w sobie cechy włosów o niskiej i wysokiej porowatości. Łuski tych włosów są ułożone raczej regularnie i średnio odstają od kory kosmyka. To włosy najłatwiejsze w pielęgnacji – niestraszne im nadmierne obciążenie włosów czy ich przesuszenie, choć czasami mogą się nieco puszyć. Dobór idealnej pielęgnacji w przypadku włosów o średniej porowatości to metoda prób i błędów – właśnie dlatego, że łączą w sobie cechy struktury nisko i wysoko porowatej, mogą przypaść im do gustu oleje dedykowane zarówno jednej, jak i drugiej strukturze włosa.
Porowatość włosów – test
Stopień porowatości włosów możesz określić u trychologa, który pod mikroskopem określi ich strukturę. Jeśli jednak wolisz przeprowadzić test w domowych warunkach – możesz to zrobić w kilka minut! Wystarczy, że do szklanki z wodą wrzucisz kilka włosów z różnych okolic głowy i odczekasz kilka minut. Im bardziej „utoną”, tym wyższa będzie ich porowatość. Jeśli kosmyki znajdą się na dnie oznacza to, że silnie chłoną wodę i ich struktura jest wysokoporowata. Jeśli pozostaną na wierzchu – porowatość uznajemy za niską. Jeśli włosy zanurkują do połowy są średnioporowate. Teraz, gdy już znasz strukturę swoich włosów i wiesz, jak je właściwie pielęgnować – zacznij działać i ciesz się efektami!