Drożdże na włosy – jak stosować? Poznaj przepisy i efekty kuracji drożdżami!
Drożdże na włosy to domowa metoda na wzmocnienie kosmyków i świetny sposób na ograniczenie ich wypadania. Drożdże mogą również pomóc tym z Was, które chcą, by ich włosy rosły szybciej. Poznajcie prosty przepis na domową maseczkę z drożdży i napój drożdżowy dla bujnej czupryny!
Drożdże na włosy – dlaczego warto?
Drożdże to moc witamin z grupy B (zwłaszcza B12), które w organizmie są odpowiedzialne m.in. za piękne i mocne włosy i zdrowe paznokcie. Warto również wspomnieć, że witaminy z grupy B są doskonałym wsparciem organizmu w okresie wzmożonego stresu i wysiłku (które również mogą przyczyniać się do problemów z wypadającymi włosami). Drożdże są nie tylko polecane właścicielkom słabych włosów, pomagają również zażegnać problemy z cerą – także trądzik. Drożdże, dzięki zawartości biotyny i minerałów takich jak: cynk, chrom magnez, żelazo i selen, będą pomocne w zasadzie dla każdego, kto chce zadbać o swoje zdrowie i urodę. Należy jednak pamiętać, że dla organizmu znacznie cenniejsze są drożdże piwowarskie niż drożdże piekarnicze. W przypadku tych drugich należy pamiętać, że ich spożycie „na surowo” będzie szkodliwe dla organizmu, dlatego zawsze należy zalać je wrzątkiem, żeby zabić drożdże i nie dopuścić do ich fermentacji w przewodzie pokarmowym (w innym wypadku możecie nabawić się niemałych dolegliwości i bólu brzucha).
Picie drożdży na włosy – efekty i alternatywy
Kobiety, które piją drożdże na włosy chwalą błyskawiczne i spektakularne efekty takiej formy suplementacji. Wśród zalet nie sposób wspomnieć o zdrowych, gęstych kosmykach, szybkim wzroście włosów (nawet 3 cm na miesiąc) czy pojawieniu się nowych tzw. baby hair. Jak przygotować drożdżowy napój na piękne włosy? Wystarczy zalać wrzątkiem ok. 10-20g drożdży piekarniczych. Żeby przełamać ich smak do napoju można dodać jogurt lub mleko i wymieszać. Tak przygotowaną miksturę należy pić codziennie, jednak kuracja nie powinna trwać dłużej niż 3 miesiące. Jeśli nie przekonuje Was picie drożdży na włosy, bez obaw – są alternatywy, dzięki którym uzyskacie równie spektakularne efekty kuracji drożdżowej. Są nimi: drożdżowe maski na włosy (poniżej znajdziesz dwa przepisy na domową maskę z drożdży na włosy) oraz drożdże w tabletkach – dostaniecie je w każdej aptece za niewielką cenę.
Drożdże na włosy – domowa maska ekspresowa
Maseczka z drożdży na włosów doskonale wpłynie na kondycję kosmyków, dlatego warto skusić się na jej przygotowanie w domu. Jest tania, skuteczna, a przepis jest niezwykle prosty!
Składniki:
- 50g drożdży piekarniczych
- 3-4 łyżki ciepłego mleka
- pół szklanki jogurtu naturalnego
Przygotowanie: Drożdże wymieszaj z ciepłym mlekiem, aż do ich całkowitego rozpuszczenia. Dodaj jogurt naturalny i wymieszaj na jednolitą masę. Tak przygotowaną maskę nakładaj na włosy i skalp. Jeśli nakładanie maski na suche włosy sprawi ci problem, możesz je odrobinę zwilżyć. Nałóż czepek fryzjerski lub owiń włosy folią spożywczą i ręcznikiem. Po około 30 minutach zmyj delikatnym szamponem.
Maska z drożdżami i siemieniem lnianym na włosy – przepis
Składniki:
- szklanka wrzątku
- 2-3 łyżki siemienia lnianego (nie może być zmielone!)
- 50g drożdży piekarniczych
- 1 łyżka olejku rycynowego lub innego ulubionego olejku do włosów
- 1 łyżka miodu (opcjonalnie)
Przygotowanie: Zagotuj wodę z siemieniem lnianym i gotuj do momentu aż zacznie wypuszczać galaretowatą esencję (zajmie to kilka minut). Odcedź tak, by pozbyć się nasion. Pozostały żel zmieszaj z drożdżami, olejkiem rycynowym i miodem. Nałóż na mokre, umyte włosy. Owiń czepkiem lub folią spożywczą i ręcznikiem. Po około 30 minutach zmyj maskę wodą, a jeśli to nie wystarczy – użyj delikatnego szamponu.
Wskazówka: Każdą z masek możecie wzbogacać o składniki, które sprawdzają się w Waszej codziennej pielęgnacji włosów np. możecie dodać żółtko jajka, miód, oliwę z oliwek – eksperymentujcie! Jednak podstawą Waszym domowych masek niech zawsze będą drożdże – pół kostki, czyli 50 g.
Zobacz także: Olejek do włosów – dlaczego warto go stosować i jaki wybrać?