Kosmetyki mineralne – czy warto je kupować?

Kosmetyki mineralne – czy warto je kupować?

Kosmetyki mineralne w ciągu ostatnich lat stają się coraz bardziej popularne. Moda na naturalne produkty wciąż trwa, jednak opinie na temat takich kosmetyków wciąż są podzielone. Co kryje się za kosmetykami mineralnymi? Jakie są ich zalety i wady? Czy warto stosować podkłady mineralne?

Kosmetyki mineralne
123rf

Kosmetyki mineralne – czym różnią się od tradycyjnych?

Produkty mineralne przede wszystkim wyróżniają się składem. Nie powinny zawierać środków konserwujących (np. Phenoxyethanol), pochodnych parafiny (np. Paraffinum Liquidum), parabenów (Methylparaben, Propylparaben), substancji zapachowych, silikonów (np. Dimethicone). Występują w postaci sypkiej, dzięki czemu ich daty ważności są znacznie dłuższe. W praktyce można korzystać z nich bezterminowo, ale zgodnie z polskim prawem producent musi informować konsumentów o terminie przydatności produktów. Kosmetyki mineralne to najczęściej pudry, podkłady do twarzy, cienie do powiek, róże, bronzery, korektory. Wśród oferty wielu marek rzadko spotykane są mineralne szminki do ust, kredki do oczu, czy tusze do rzęs.

Podstawowe składniki kosmetyków mineralnych

W składach kosmetyków mineralnych najczęściej znajdują się:

  • Mica – mika, surowiec mineralny, który daje efekt rozświetlonej skóry,
  • Titanium dioxide – dwutlenek tytanu, działa jak filtr UVA i UVB, chroni skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania ultrafioletowego. Spowalnia proces starzenia skóry, zmniejsza ryzyko powstania czerniaka i bielactwa. Jest także stosowany jako biały pigment,
  • Zinc Oxide – tlenek cynku, stosowany jako biały pigment, filtr UV, substancja matująca cerę tłustą i trądzikową,
  • Iron Oxides – tlenki żelaza, stosowane jako barwniki.

Kosmetyki mineralne – dla kogo? Wady i zalety kosmetyków mineralnych

Przede wszystkim poleca się je osobom, które mają cerę trądzikową, tłustą, mieszaną oraz z tendencją do alergii.  Zazwyczaj kosmetyki mineralne nie zapychają porów, nie podrażniają skóry i przyspieszają jej regenerację. Ponadto działają antyseptycznie, wysuszają istniejące zmiany i redukują trądzik. Zdarzają się jednak przypadki, gdzie kosmetyki nie współgrają z typem skóry. Mogą wtedy wysuszać cerę, warzyć się, czy wywoływać powstawanie wyprysków.

Kosmetyki mineralne są wydajne, wyglądają bardzo naturalnie na skórze, chronią przed promieniowaniem UVA i UVB, można je ze sobą mieszać, dzięki czemu uzyskujemy kolor idealny dla siebie. Natomiast wśród wad można wyróżnić trudności z doborem odcienia podkładu mineralnego oraz istnienie podróbek. Coraz więcej firm tworzy produkty „mineralne”, które niewiele mają wspólnego z kosmetykami naturalnymi. Dlatego zanim kupisz swój pierwszy minerał, przeczytaj skład.

Marki kosmetyków mineralnych dostępne w Polsce

W Polsce dostępność kosmetyków mineralnych jest duża. W swoim asortymencie posiadają je takie marki jak:

  • Annabelle Minerals,
  • Amilie,
  • Bare Minerals,
  • Couleur Caramel,
  • Pixie Cosmetics,
  • Rhea,
  • Neauty,
  • Lily Lolo,
  • Everyday Cosmetics,
  • Era Minerals,
  • Meow,

Kosmetyki mineralne są dostępne zarówno przez internet jak i w sklepach stacjonarnych.

Zobacz także: Kosmetyki wegańskie − przegląd najlepszych marek

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies (naszych oraz naszych zaufanych partnerów: Google, Facebook, Disqus) i podobnych technologii w celu świadczenia usług, dostosowania strony do indywidualnych preferencji użytkowników oraz w celach statystycznych, analitycznych i reklamowych. Korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia.
Wyrażam zgodę
Zaciekawił Cię
nasz artykuł?
Zapisz się do newslettera
i bądź na bieżąco!
Powiadomimy Cię o gorących nowościach kosmetycznych oraz najmodniejszych trendach makijażowych, jako pierwsza dowiesz się o publikacji rzetelnych recenzji, ciekawych artykułów i wielu przydatnych porad urodowych, nie przegapisz konkursów z atrakcyjnymi nagrodami!